nawóz przeciw brązowieniu igieł

Nawóz jest ostrożnym wydatkiem w ogólnych wydatkach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Niemniej jednak nieefektywne techniki wykorzystywania nawozów obniżą skuteczność ich wyeksploatowania przez drzewa. Stosowanie pokaźniejszych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, ponieważ nieefektywne stosowanie nawozów może także zakwaszać glebę, a w dłuższym okresie zanieczyszczać wodę drenażową.

nawóz arkop

Nawozy w sadownictwie – skuteczność użycia

Długoterminową odpowiedzią na odpowiednie wykorzystanie nawozów w sadach jest porządne przemyślenie strategii ich wykorzystywania, żeby upewnić się, że jest ona tak wydajna, jak to wyłącznie dopuszczalne – naturalnie biorąc pod szczególną uwagę warunki oraz możliwości. W większości sadów nawóz przekazywany jest otwarcie do gleby, rozrzucony wzdłuż linii drzew lub też wprowadzany w ramach nawadniania.

Najczęściej sadownicy wybierają nawóz na podstawie rozwiązań uzyskanych z poprzednich lat. Bierze się także pod uwagę kwestię kosztów oraz rozpuszczalności w wodzie, jeśli wybrane nawozy w sadownictwie są poświęcone do fertygacji. Jednak innym aspektem w szeregu przypadków pomijanym jest zdolność różnych nawozów oraz składników pożywnych do przemieszczania się w glebie. Ta ich reprezentatywna mobilność ma prawo mieć rozległy wpływ na straty w kontekście wymywania, które są w stanie wynikać z niedostatecznych technik wykorzystywania nawozów i zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą w związku z tym być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednak, iż zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym odpowiednim wskaźnikiem możliwości przemieszczania się nawozu lub jego składników w glebie.